78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 28. 11. 2011
Re: kys. mravenčí - jedna chemická zajímavost

"tvůj příspěvek mi, Aleši, připomněl jeden fakt, který možná není obecně znám, že totiž toxicita methylalkoholu (obsahuje ho třeba úkap při destilaci slivovice) spočívá v tom, že methyl alkohol se v těle odbourává za vzniku jedovaté kyseliny mravenčí,. která je zodpovědná za následky. "

No, já si pamatuji ze školy, že odbourávání metanolu v organismu probíhá přes aldehyd a potom nakonec přes příslušnou kyselinu. U metanolu je to formaldehyd neboli formalín CH2O a kyselinu mravenčí CHOOH, u etanolu je to acetaldehyd CH3CHO a kyselina octová CH3COOH. Z toho je podstatně toxičtější vždy ten aldehyd. Formaldehyd tělo nějak obtížněji zpracovává, podrobnosti už nevím, oproti acetaldehydu, takže se v těle hromadí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 55076


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu